Amerika’yı Kim Keşfetti – Kısaca

Son zamanlarda da gündeme gelen Amerika’yı kim keşfetti sorusunun cevabı bilimsel verilere dayandırılmak yerine ideolojilere saplandırılmaktadır. Bu kapsamda Müslümanlar, Hristiyanlar ya da Çinliler keşfetti gibi birçok farklı varsayım duyulmaktadır. Ancak bunların birçoğu ideolojik kaygılar ile aktarılan hususlar arasında yer almaktadır.

Amerika Olduğunu Anlamadı!

Amerika’yı aslında Kristof Kolomb’un keşfettiği ancak burayı Hindistan zannettiği birçok kaynak tarafından aktarılmaktadır. Doğruluğu her ne kadar tartışılsa da bu kişinin Cenova doğumlu bir deniz meraklısı olduğu bilinen bir gerçek. 1492 yılında Amerika’ya ulaşılmış olsa da burada yaşayanların Hindistanlılar olduğu zannedilmiş ve ardından da geri dönülmüştür. Aslında bu seyahat sürekli batıya gidilerek Hindistan’a varılabileceğini ispatlamak için yapılmıştır. Dolayısıyla da böyle bir yanlış varsayım ortaya çıkmıştır.

Amerika’nın yeni bir kıta olduğunu ilk olarak iddia eden kişi ise 1499 yılında yaptığı keşif ile Amerigo Vespuci’dir. Vespuci bulduğu bu yeni toprakların Asya’ya ait olmadığını yeni bir kıta olduğunu ifade etti. Bu sayede yeni kıtaya da kendi adı yani Amerika verilmiş oldu.

Bu konuda ortaya atılan bir diğer iddia ise Amerika’yı Müslümanların keşfettiğidir. Bu iddia ise Özbek asıllı Çin amiralinin haritasına dayandırılarak ortaya atılmıştır. Ancak bu haritanın gerçek olup olmadığı henüz ispatlanmış değildir. Eğer bu iddia ispatlanır ise bu durumda tarihin yeniden yazılması gerekebilir. Bu iddia da bir İngiliz tarihçi tarafından ileri sürülmüştür.


Okunma Sayısı: 263
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.