Analitik Felsefe (Çözümleyici Felsefe) Nedir – Temsilcileri

Mantıkçı – Mantıksal Pozitivizm veya Neo Pozitivizm

Analitik felsefe, bir önceki yaklaşım olan pozitivizmin yirminci yüzyılda çağdaş bir görünüm almış biçimidir. Gerek Kıta Avrupası‘nda gerekse de Anglosakson dünyasında çok etkili olmuştur.

Bu yaklaşım felsefede Neo Pozitivizm ya da Mantıkçı Empirizm adıyla bilinmektedir. Kurucusu Wittgenstein’dir. Wittgenstein, dili çevremizde olup biten bir şey, karmaşık insan etkinliklerinin oluşturduğu bir bütün olarak değerlendirmiştir. Bütün felsefe problemlerini bir dil problemine indirgemiştir. Felsefenin özünde bir kuram değil, etkinlik olduğunu savunmuştur.

Bu yaklaşımın temsilcileri de pozitivistler gibi metafizik problemlerin çözümü olmadığını kabul ederler. Bundan dolayı bilimsel olanla metafizik olanı birbirinden ayırmaya özen gösterirler. Onlara göre varlık, değer ve Tanrı üstüne, doğrudan test edilemeyen önermeler öne sürülmemelidir. Felsefenin asıl uğraşması gereken konu dildir. Yapması gereken dildeki kavramları analiz etmek ve çözümlemektir. Bunlar analiz edilerek çözümlenebilirse felsefenin geleneksel problemleri açıklığa kavuşabilir ve bu konulardaki kafa karışıklığı giderilebilir.

Analitik Felsefenin Başlıca Temsilcileri:

Bu yaklaşımın birçok temsilcisi vardır. En önemli temsilcisi Ludwig Wittgenstein (1889-1951 )’dir.


Okunma Sayısı: 657
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.