Atatürk’ün İnkılapçılık İlkesi

İnkılapçılık İlkesinin Özellikleri:

İnkılap, bir toplumun önde gelen kurumlarının kısa bir zaman dilimi içersinde kökten değiştirilip, yenilenmesi olarak tanımlanabilir. Atatürk yönetimindeki Türk milleti, dünya ve kendi tarihindeki en önemli inkılaplardan bir tanesini gerçekleştirmiştir. Böylelikle bütün kurumlarını çağdaşlaştırma imkânını elde etmiştir. Kuşku yok ki Mustafa Kemal‘in en büyük inkılabı ise, Türkiye Cumhuriyeti‘ dir.

Bu toplumumuzun, köklü bir değişime uğramasıdır. Türk milleti tarihte birçok devletler kurmuştur. Kurduğu Osmanlı Devleti, 1299’dan 1 Kasım 1922’ye kadar yaşamıştır. Fakat bu devlet 20. yüzyıla ayak uydurup çağdaşlaşamamıştır. Atatürk önderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti gerekli olan inkılapları hiçbir şeyden çekinmeden yapacak ve çağdaş bir Türk toplumu meydana getirecektir. Nitekim Osmanlı Devleti yerine, yaptığı inkılap sonucu Türkiye Cumhuriyeti’ni meydana getirmiştir.

Türk toplumu, dogmatik olmayacak, bilimsel verilerden yararlanacak, atılımcı ve ilerici olacaktır. Amaç ülkemizi çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkarmaktır. Mustafa Kemal bu konuda şöyle der: “İnkılabın temellerini her gün derinleştirmek ve takviye etmek lazımdır. Ancak bu takdirde çağımızın gerisinde kalmaz ve uygar ulusların medeniyet seviyesine yetişebiliriz. Tabii ki çok çalışmak şartı ile çağdaşlaşır ve gelişiriz”.

Toplumu geri bırakan ve bunda ısrar eden kurum ve kuruluşları değiştirerek; toplumu çağdaşlaştıracak yeni kurum ve kuruluşları kurmak, inkılapçılığın esas prensiplerindendir, diyebiliriz.


Okunma Sayısı: 821
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.