Bandırma Vapuru ve Mustafa Kemal:

Bandırma Vapuru, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk‘ün 1919 yılı Mayıs ayında Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere İstanbul’dan Anadolu’ya geçmesini sağlaması bakımından tarihimizde önemli bir yere sahiptir. 1878 yılında İskoçya’da inşa edilen geminin ilk adı “Torocaderto”dur. Daha sonra “Kymi” adıyla Yunanistan’a satılan yük vapuru 1894 yılında Osmanlı Devleti tarafından satın alınarak ismi “Panderma” olarak değiştirilmiştir. Panderma bir süre Marmara Denizi’nde yük taşımacılığında kullanıldıktan sonra 1910’da Osmanlı Denizcilik İdaresi’nin yapısında gerçekleşen değişimle “Bandırma” adını almış ve posta gemisi olarak kullanılmaya başlamıştır.
Mustafa Kemal Paşa 9. Ordu Müfettişi sıfatıyla Karadeniz’de kimi teftiş faaliyetlerini yürütmek üzere görevlendirildiğinde İttifak Devletleri askerlerinin dikkatini çekmemek için bu sivil gemiyi kullanmıştır. Hazır site

Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını taşıyan vapur 16 Mayıs 1919’da İstanbul’dan hareket ederek 19 Mayıs’ta Samsun’a ulaşmıştır.

ataköy escort