Bilgi Felsefesinin Temel Problemleri

a) Doğru Bilginin İmkanı: Bilgi sorununun varlığı ve devamlılığı bu soruya verilen cevapla mümkün olmaktadır. Özne, nesneyi bilebilir mi? Onu doğru olarak bilmek mümkün müdür? Veya varlığın mutlak doğru bilgisini elde etmek mümkün müdür? Sorularına yanıt aranmaktadır.

1. İnsan gerçeklik hakkında doğru bilgiye ulaşabilir. Bu anlayış dogmatizm diye adlandırılır.
2. İnsan doğru bilgiye ulaşamaz. Bu anlayış septisizm, diye adlandırılır.

b) Bilginin Kaynağı: Hangi araçlarla bilgiyi elde ederiz? Bilgilerimiz nereden gelir? Bilgide duyum şeklindeki sorulara cevap aranmaktadır. Filozoflar bilgiyi nasıl elde ederiz noktasında ayrılığa düşmüşlerdir. Bilginin kaynağı olarak deney, akıl, hem deney hem akıl ve sezgi olarak kabul eden filozoflar vardır. Bilginin doğuştan mı yoksa sonradan mı kazanıldığı da bilginin kaynağına yöneliktir.

c) Bilginin Sınırı ve Kapsamı: Ruh nedir? Dünya nasıl meydana gelmiştir? İnsan denen canlıyı tam olarak biliyor muyuz? Gibi sorulara tam ve kesin bir cevap verebilmek bilginin sınırını ve kapsamını ortaya koyar. Burada değişik görüşler ve anlayışlar vardır. Bazı filozoflar insanın kendi zihninin dışına çıkamayacağını, bundan dolayı yalnızca kendi zihninin içindekileri bilebileceğini savunmuşlardır. Bu görüşe karşı olan birçok filozof ise insan zihninin kendisinden bağımsız bir gerçeklik olduğunu ve bunu insanın bilebileceğini savunmuştur. Bu filozoflara göre insan bilgisinin bir sınırı yoktur.

d) Doğru Bilginin Ölçütü: Ortaya konan bir bilginin doğruluğu ile ilgilidir. Bir bilgi neye göre doğru olmaktadır. Bilgi hangi şartlar ve koşullar altında doğru olmaktadır? Bilgiyi değerli kılacak şey onun doğruluğu olduğuna göre, doğru olması için gerekli kriterler nelerdir? Bu ve benzeri sorular bilginin doğruluğunun ölçütünü anlamaya yöneliktir.


Okunma Sayısı: 14989
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Makale İçin Yapılan Yorumlar
  1. Zeynep
  2. name
  3. Name

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.