Bilgi Kuramı Nedir, Epistemoloji Nedir

Epistemoloji Nedir:

Bilgi kuramına “epistemoloji” de denir. Bilgi kuramı bilenle bilinen yani süje ile obje, insan ile nesne arasındaki ilişkileri inceleyen bir felsefe disiplinidir. Bilindiği gibi bütün bilim dalları kendi alanlarıyla, ilgili konuları ele alır ve araştırır. Yalnız bilimlerin hiçbiri “bilginin ne olduğunu” “hangi yolla elde edildiğini” “amacını” araştırmaz.

Oysa bilginin sorgulamasını ve eleştirisini yapmak, kaynağını ve değerini araştırmak felsefenin vazgeçemeyeceği bir konudur. Bilgi kuramının üstlendiği görev budur. Nitekim bilgi kuramı bir yandan bilginin özünü, ilkelerini, yapısını, kökenini, kaynağını araştırır. Öte yandan bilginin yöntemini, geçerliliğini, koşullarını, imkân ve sınırlarını sorgular.


Okunma Sayısı: 376
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Etiketler:, ,

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.