Camın Bulunuşu – İlk Cam Nasıl Yapıldı

Cam Nasıl Bulundu – Cam Nasıl Keşfedildi:

Camın bulunuşunun bir tesadüf ile gerçekleştiği bilinir. M.Ö.3000 yıllarında yaşamış olan Fenikeliler yemek pişirmek amacıyla sodalı kayaçlardan ocaklar yapmışlardır. Ateşin yanması ile beraber eriyen soda, kum ile birleşerek sıvı bir hal almıştır. Bu sıvı soğuduktan sonra da bildiğimiz cam görünümüne girmiştir. Fenikeliler camı nasıl yapacaklarını bu tesadüf sayesinde öğrenmiştir.

Bundan sonra cam insanoğlunun yaşamının ayrılmaz bir parçası oldu. Daha çok süs eşyası olarak gördüğümüz cam zamanla birçok alanda kullanılmaya başlandı. Özellikle evlerimizde camın kullanılması ile eve güneşin girmesi sağlanmış oldu. 19 yy’da ise camın hava geçirmeme özelliğini keşfeden Fransız Appert konserveciliği başlatmıştır. Yine kullandığımız bardaklar cam ürünlere bir başka örnektir. Peki ya arabalar? İşte insanoğlu için çok önemli bir buluş olan camın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Cam olmasaydı araçların açık olması gerekirdi. Bu da soğuktan etkilenmemize neden olurdu. Ayrıca rüzgârın aracın hızını azaltması da ayrı bir durumdur. Son dönemlerde yapılan binalarda dış cephelerin camla kaplanarak ayrı bir güzellik kazandığını da görmekteyiz.


Okunma Sayısı: 559
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Makale İçin Yapılan Yorumlar
  1. ahmet duru

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.