Çocuğunuz ve Cinsel Merakları:

Cinsellikte ilk aşama, çocuğunuzun erkek ya da kız olduğunun bilincine varmasıdır. Arkasından gelecek soru, her çocuğun mutlaka sorduğu: “Ben dünyaya nasıl geldim” sorusudur. Anne ve baba olarak sizin bu tür sorular karşısında aldığınız tavır çok önemlidir. Anne ve babaların birçoğu, bu tür sorulara muhatap olmayı pek sevmezler ve geçiştirmeyi denerler. Bu tür sorulara cevap vermenin saygınlıklarını zedeleyeceği gibi boş inançlara kapılırlar.

Çocuğun zaman içerisinde bu tür soruların cevabını öğreneceğini düşünmek çok yanlıştır. Çocuk elbette, sizden olmasa bile başkasından bu sorunun cevabını alacaktır. Ancak bu gecikme sırasında ‘kafasındaki birçok spekülasyona da zemin hazırlamış olursunuz. Çocuğunuzun bu merakı sizi hiç şaşırtmasın, kızdırmasın; gayet doğaldır. Çocuğa detay borçlu değilsiniz, vereceğiniz cevabın onun anlayacağı kapasitede olması yeter.

“Seni leylek getirdi” türünden saçmalıkların çocuk açısından hiçbir inandırıcılığı yoktur ve hatta sizin inandırıcılığınızı, güvenirliğinizi bile sarsabilir. Bebeğin annenin karnında büyüdüğünü söylemekten kaçınmayın. Bunu gayet kolay anlayabilir. Gerçi göbekli bir erkek gördüğü zaman size o amcanın çocuğu olup olmayacağını soracaktır. Erkeklerin anne olamayacaklarını da o zaman anlatabilirsiniz. Merakını mutlaka tatmin edin, ama gereksiz yere kışkırtmaktan da kaçının.

Çocuk için zaman ve yer kavramı henüz gelişmemiştir. Bu tür bir soruyu otobüste herkesin ortasında sorabilir. Çevredekilerden utanarak çocuğu azarlamayın. Cevabını o anda verebilmelisiniz. O yüzden de bu tür sorulara hazırlıklı olmalısınız. Hemen cevabını veremeseniz bile, eve gittiğiniz zaman anlatmaya söz vermeli ve bu sözünüzü mutlaka tutmalısınız. Sözünüzü bir kez tutmayacak olursanız, çocuk bunu asla unutmayacak ve size kolay kolay inanmayacaktır. Oysa aldığı cevaplarla tatmin olursa, ileride başka konularda da size danışırken kendini rahat hissedecektir.