Çocuğunuz Nasıl Öğrenir – Çocuklarda Öğrenme

Çocuklarda Öğrenme Süreci:

Çocuk dünyaya geldiği andan itibaren öğrenmeye başlar. Dünyası genişledikçe daha fazla öğrenmek ister. Gördüklerini anlamak için çaba gösterir. Her şey onun için merak konusudur. Merakını gidermek için de devamlı sorar. “Neden” ve “niçin”, ağzından en çok duyacağınız kelimelerdir. Sizin her şeyi bildiğinizi düşünür. Soruları sizi bıktırmamalıdır, çünkü soru sormak onun için en önemli öğrenme yöntemidir. Yorgun da olsanız, sorularına kayıtsız kalmayın. Sorularını bildiğiniz kadar ve onun anlayabileceği kadar cevaplandırın.

En pahalı oyuncağı alırsınız; bir süre sonra parçalandığını ve bir köşeye atıldığını görürsünüz. İçini açmış, kendince incelemiş ve işini bitirmiştir. Merakını tatmin etmiştir. Bu ilgisizlik sizi üzmesin, aksine o oyuncaktan alabileceğini aldığı için sevinmelisiniz.

Üç yaşındaki bir çocuk için gördüğü dört ayaklı bütün hayvanlar “havhav”dır. Hepsini aynı sınıf içerisinde değerlendirir. Yaşı geliştikçe kediyi, köpekten; atı, tavşandan ayırmaya başlar. Dört yaş civarında onlara isim verir. Altı yaş civarında ise artık hayvanları özellikleri ile tanımaktadır: At, kişner; kedi ise miyavlar. Bu gelişim sizi de mutlu edecektir.

Bu gelişime paralel olarak olaylara yeni çözümler getirme yeteneği de artar. Artık size: “Anne, bu işi neden böyle yapmıyorsun”, diyebilmektedir. Kardeşinin kendisinden küçük; ağabeyinin ise kendisinden büyük olduğunu öğrenmiştir. Gerçi tek ölçütü boy uzunluğudur, ama bu da bir gelişim basamağıdır ve zaman içerisinde boyu kendisinden uzun herkesin kendisinden büyük olmadığını öğrenecektir.


Okunma Sayısı: 341
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.