Doğru Bilginin İmkanını Savunan Filozoflar

Doğru Bilginin İmkanı Problemi:

Varlık konusunda hiçbir şekilde doğru bilgiye ulaşılamayacağını savunan aşırı şüpheci filozofların karşısında, varlık hakkında kesin ve mutlak bilgiye ulaşılabileceğini savunan filozoflar yer alır. Doğru bilgiye ulaşılabileceğine büyük bir güçle ve mutlak olarak inandıkları için, bu filozofların bilgi hakkındaki tavırlarına ve anlayışlarına dogmatizm adı verilir. Dogmatizm, şüpheciliğin tamamen karşıtıdır. Bir takım ilkelerle insan bilgisinin mutlak hakikate ulaşabileceğini iddia eder.

Yalnız burada şu duruma göz önüne almak gerekir. Doğru bilginin imkânı konusunda aynı görüşleri paylaşan filozoflar, bilginin kaynağı konusunda farklı görüşleri savunurlar. Doğru bilginin imkânı savunan filozoflar ve temsil ettikleri felsefi ekoller aşağıda sıralanmıştır.


Okunma Sayısı: 4146
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Etiketler:,

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.