Doğru Bilginin Olanağı – İmkanı Problemi

Bilginin Mümkün Olduğu Görüşü (Doğmatizim):

Varlıkların doğru bilgisine ulaşmanın kesinlikle olanaklı olduğunu savunan filozoflar vardır. Bu filozofların anlayışları septisizmin tamamen karşıtıdır. Septikler, doğru bilginin olanağından ilke olarak kuşku duyarken; bazı filozoflar doğru bilgiye ulaşılabileceğini ilke olarak benimserler. Bu filozofların görüşleri genel olarak dogmatizm olarak nitelendirilir. Doğru bilgiye ulaşılabileceğini kabul edenler de kendi aralarında bilginin kaynağı, sınırları, değeri konusunda farklı görüşleri savunduklarından birbirlerinden ayrılırlar.

Özetle doğru bilginin olanaklı (imkânlı) olduğunu kabul eden düşünürlerin yaklaşımına dogmatizm, bu düşünürlere de dogmatik filozof denir. Düşünce tarihi boyunca Rasyonalizm (Akılcılık), Empirizm (Deneycilik), Kritisizm (Eleştiricilik), Entüisyonizm (Sezgicilik), Pozitivizm (Olguculuk), Analitik felsefe (Çözümleyici felsefe), Pragmatizm (Yararcılık), Fenomenoloji (Görüngübilim) gibi düşünce akımları doğru bilginin imkânı problemini dogmatik bir yaklaşımla ele almışlardır.


Okunma Sayısı: 670
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Etiketler:,

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.