Fatih Sultan Mehmet Dönemi Batıdaki Gelişmeler

Fatih Döneminde Batıda Yapılan Fetihler:

Fatih İstanbul’un fethinden sonra Batıya yönelerek,’ Osmanlı Devleti’nin sınırlarını genişletmeye devam etmiştir. Bu dönemde Batıda (Avrupa’da);

  • Sırbistan seferi sonucunda Sırp Krallığı ortadan kaldırılmış, Belgrad’a kadar bütün Sırbistan Osmanlı Devleti’ne bağlanmıştır. Belgrat kuşatılmış, ancak sonuç alınamamıştır.
  • Eflak, Boğdan, Bosna – Hersek Prenslikleri Osmanlı topraklarına katılmıştır.
  • Bizans İmparatorluğu’nun yıkılmasından sonra Mora’da (Yunanistan) varlığını devam ettiren İmparator ailesinden Despotlar üzerine sefere çıkılmış ve Mora da Osmanlı topraklarına katılmıştır.
  • Osmanlılara karşı Haçlı ittifakı kurulması için uğraşan ve Osmanlı topraklarına saldıran Venediklilerle savaşlar başlamış ve on altı yıl kadar sürmüştür.

Bu savaşlar sırasında bazı Ege adaları ve Dalmaçya (Arnavutluk) kıyıları Venediklilerden alınmış, bu savaşlar sırasında Arnavutluk da Osmanlıların eline geçmiş, bunun üzerine barış isteyen Venedik ile anlaşma yapılmıştır.

Bu anlaşmaya göre Venediklilere Osmanlı sularında ticaret yapma ve İstanbul’da bir elçi (Balyos) bulundurma hakkı tanınmış, buna karşılık Venedik yıllık vergi ödemeyi kabul etmiştir.

İstanbul’u bir ticaret merkezi haline getirmek isteyen Fatih, Venedikli tüccarlara kolaylıklar sağlamış, onların Osmanlı topraklarında ticaret yapmalarını teşvik etmiş ve bir takım ayrıcalıklar tanımıştır.

  • 1479 yılında Venediklilere verilen kapitülasyonlar o dönemde;
  • Hem Osmanlı ekonomisinin canlanmasını sağlamış, hem de Venediklilerin Avrupa Hıristiyan birliğine katılmalarını önlemiştir.
  • Ayrıca Venediklilere İstanbul’da bir elçi bulundurma hakkı tanınmasıyla, Osmanlı Devleti’nde ilk elçilik açan Venedikliler olmuştur.

Okunma Sayısı: 522
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.