Formel Bilimler Nelerdir– Felsefe

Formel Bilimler – Hangileridir:

Formel bilimler denilen bilimler, matematik ve mantıktır. Bu bilimlere ideal bilimler de denir. Bunlar ideal varlığı, yani tabiatta bulunmayan, duyularla algılanmayan, yalnızca düşüncede bulunan objeleri ele alan bilimlerdir Bu bilimlerin konuları zaman ve mekâna bağlı değildir.

Mantığın konusu kavramların, önermelerin ve akıl yürütmelerin yapı ve özelliklerinden meydana gelir; matematiğin konusu ise, tasarımsal ya da ideal şeyler olan sayılar ve şekiller dünyasıdır. Mantığın ilkeleri, akıl yürütme yolları, geometrinin incelediği şekiller, rasyonel ve irrasyonel sayılar, şekiller gerçek dünyada zaman ve mekân içinde var olmayan, yalnızca düşüncede var olan ideal varlıklardır.

Matematiğin ve mantığın formel bilimler olarak görülmelerinin ikinci nedeni, bu bilimlerin içerikle ilgili olmamalarıdır. Yani matematik ve mantık bize dış dünyadaki varlıklarla ilgili bilgi vermez. Bunun, yerine doğru, nokta, sayı gibi gerçekte var olmayan varlıklar arasındaki ilişkileri inceler. Buna göre mantıkçı ya da matematikçi, önermelerin içerikleriyle, onların dış dünyadaki olay ve olgularla uyuşup uyuşmadıklarıyla ilgilenmez.

Formel bilimler, yalnızca düşüncede bulunan objeleri inceledikleri için, deney yöntemini kullanamazlar. Çünkü deney yöntemi ancak duyusal alanın sınırları içindeki objelere uygulanabilir. Bu yüzden formel bilimlerde kullanılan yöntem tümdengelimdir.


Okunma Sayısı: 901
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Makale İçin Yapılan Yorumlar
  1. tuuujn

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.