Gerçek Astroloji Yorumu Sahte Olanından Nasıl Ayırt Edilir:

Bir astrologun gerçekten astroloji bitip bilmediğini ölçemiyorsanız, en azından kişiliğini tanımaya çalışabilirsiniz. Aceleci, abartıcı, sizi dinlemeye ve anlamaya çalışmadan, titizlik göstermeden kesin şeyler ileri sürenler ya tamamen sahtekârdır ya da acemidir.

Çünkü gerçek bir astrolog, bir haritaya göz atıp kişinin başından kaç nikâh geçeceğini filan söyleyemez. İşin doğrusu birçok İçişinin evlilik evinde veya bu evin fokalizöründe bazı işaretler görülür. Ancak bir işarete bakıp, boşanmalardan, aldatılmaktan ve felaketlerden söz edilmesi mümkün değildir. Çünkü kötülükler yıldızlardan gelmez, insanların egosundan kaynaklanır. Her açı, kötülüğü göstermez, belki bir çelişkiyi, uzlaşmazlığı, bir hayat sınavını işaret eder, ama suçu ve kötülüğü değil. Çünkü kötülüğü insanlar işler, yıldızlar insanlara işletmez.
Belki kişinin evlilik evinden geçen sert açı gibi bir işaret, onun evlilik kararını ailesine kabul ettirmesinde yaşadığı ufak tefek birkaç zorluğu gösterebilir. Yine bu tip açılar, kişinin eşinin çok seyahat eden bir insan olmasını, bu yüzden tatmin edici bir ilişki yaşanmadığını anlatabilir. Bazen de bir açı İtişinin evlilikle kariyer arasında çok bocalaması gibi psikolojik bir durumu gösteriyordur. Bunlar ise sıradan, herkesin yaşadığı türden problemlerdir.

Ama senarist olması gerekirken astrologluğa soyunmuş bazı falcılar, kendi zihinlerinde dramatik hikâyeler tasarlamaya bayılırlar. Üstelik müşterilerinin anlamadığı astroloji sembolleriyle ve literatürlerle konuştukları için hayli inandırıcı olabilmektedirler. Mesela “Uranüs, ani yıkıcı bir etki yapar.” “Satürn kronik, bitip tükenmeyen bir problemi gösterir.” Diyerek, kişileri umutsuzluğa sürüklemeleri mümkündür.

Günümüzde sözde astrologlardan kötü haberler aldığı için birden hayata bakışı kötüleşen, yaşadıklarından dolayı kendisine acımaya başlayan birçok mağdur vardır. Hatta astroloji öğrenmek için başvuranlardan bazıları astrolog mağdurlarıdır. Bir dergide yazan astrologdan aldığı kötü haberlerin gerçek olup olmadığını iyice öğrenmek için astrolojiyi enine boyuna öğrenmeye girişen bir arkadaşımız vardı.

Doğrusu astroloji ilminin verileri genellikle iyimser tablo çizmeye elverişli değildir. Her doğum haritasında kişinin hayat sınavlarını işaret eden bazı göstergeler vardır. Ancak bunlar zamana paylaştırılmıştır ve zamanı geldikçe yaşanacaktır. Onları yaşayacağı zaman geldiğinde zaten sabretmesi veya zorlukları aşması için gerekli gücü de olacaktır.

Çünkü başa gelen her şeyin yanında ona karşı koymak için gerekli güç de verilmektedir. Hayatımız tesadüflerle ilerlemiyor yahut bir kısım güçler arasındaki kör dövüşünün kurbanı değiliz. Eğer astrolojiye inanıyorsak şuna da inanmalıyız, Hikmetli ve Merhametli bir el tarafından yönetiliyoruz. Eğer buna inanmıyorsak, astroloji öğrenmeye hiç cesaret etmesek daha iyi. Çünkü bu bilgi bize çok fazla müjde verecek değil, aksine kaderin mahkûmu olduğumuzu söyleyecek. Başımıza gelecek bazı sıkıntılı olayları önceden hissettirebilecek.

Bunları ancak çok olgun ve hayatın manasını iyi kavramış insanlar hazmedebilir Yeterince olgun olmayan insanlara hiç gerek yokken, başına gelecek kötü şeyleri haber vermek, sabır ve karşı koyma enerjisini önceden tüketmesine neden olabilir. Hem astrolojide hiçbir işaretin tam olarak neyi gösterdiği bilinemez. Bundan dolayı bu gibi haberler boşu boşuna acı verici olmaktadır.

Hemen hepimiz bir gün anne babamızı yitiririz, bir gün eşimizi yitirir yalnız kalırız. Elbette her insan bir gün ölecektir, bu ya bir hastalık ya bir kaza ya da yaşlılık bahanesiyle olacaktır. Bunlar kaçınılmazdır, ama bunları önceden haber almak bizi umutsuzlaştırabilir.

Hatta emekli olmamız, çocuklarımızın büyüyüp kendi yuvalarını kurmak için bizi terk etenesi gibi bir yönüyle istenen durumlar bile biraz buruk duygular yaşatır. Artık bu dünyada yalnız ve değersiz hissetmemize neden olabilir.

Yahut işimizde terfi etmemiz gibi olumlu olayların bile daha fazla sorumluluk, daha fazla stres ve problemlerle baş etmek zorunluluğu gibi yan tesirleri vardır. Bazen bir astroloji haritası, işte yükselme sevincinden çok, karşılaşılacak sorunları vurgulayabilir. Bunları önceden ve dramatize ederek haber vermek gereksiz ve faydasız bir uğraştır.

Astrologlar bu nedenle gelecekten bahsederken çok dikkatli olmak, hatta bize kalırsa danışanlarını buna teşvik etmemelidirler. Ancak günümüzde popüler astroloji en fazla tahminlere odaklanmıştır. Bu da büyük bir çoğunluğun astroloji için olumsuz düşünmesine sebep olmaktadır.