Hz. Muhammed’in Ailesinde Sevinçler ve Sıkıntılar Paylaşılırdı

İnsan, yaşamında sevinçlerini ve üzüntülerini başkalarıyla paylaşma ihtiyacı duyar. Çünkü sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, sıkıntılarsa paylaşıldıkça azalır. Sevinç ve üzüntülerin ilk önce paylaşılacağı yer aile ortamıdır. Sevinç ve sıkıntıların aile bireyleri arasında paylaşılması, aile içindeki dayanışma ve yardımlaşmayı artırır. Bu durum, aileyi daha güçlü, huzurlu ve mutlu yapar.

Hz. Muhammed (s.a.v.)’in ailesinde bireyler sevinçlerini birbirleriyle paylaşırlardı. Örneğin, Hz. Muhammed ve eşi Hz. Hatice ilk çocuklarının doğumlarında çok sevinmişlerdi. Hz. Muhammed, ticaret için yaptığı yolculuklardan sonra aile bireylerine hediyeler getirirdi. Aile bireyleri de Hz. Muhammed’e kavuşmanın sevincini yaşarlardı. Yine Peygamberimizin ailesinde bayram ve düğünler de coşku içinde kutlanır, sevinç ve mutluluklar paylaşılırdı.

Hz. Muhammed’in ailesinde sevinçlerin yanı sıra sıkıntılar da paylaşılırdı. Örneğin, Peygamberimizin kızı Zeynep’in çocuğu hastalanmıştı. Kızı, durumu Peygamberimize bildirdi. Peygamberimiz kızını ve torununu görmeye gitti. Bu duruma çok üzüldü. Kızını ve torununu teselli etti. Torununun tedavisi için gerekli olan her şeyi yaptı.

Mekke’de bazı seneler çok kurak geçerdi. Bu nedenle kıtlık olur, yiyecek sıkıntısı baş gösterirdi. Hz. Muhammed’in ailesi de kuraklıktan etkilenirdi. Onlar bu sıkıntılı duruma, el birliği ile göğüs gererlerdi. Hiçbir zaman durumlarından şikâyet edip Hz. Muhammedi güç durumda bırakmazlardı.

Bizler de ailemizde sevinç ve sıkıntılarımızı paylaşmalıyız. Böylece ailemizde dayanışma gerçekleşir. Huzur ve mutluluk artar.


Okunma Sayısı: 1021
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Makale İçin Yapılan Yorumlar
  1. selen
    • selen

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.