İnsan Bilimleri Nelerdir – Felsefe

İnsan Bilimleri Hangileridir:

İnsan bilimleri için “manevi bilimler” adı da kullanılmaktadır. Bunlar insanı değişik yönleri itibari ile işleyen bilim dallarıdır. Tarih, antropoloji, psikoloji, sosyoloji, dilbilim bu bilimlere birer örnektirler. Bu bilimler insanla ve insanın yapıp ettikleriyle ilgili olan bilimlerdir. İnsan bu bilimler için toplum kuran, kültür yaratan, tarih yapan, kısacası bir takım başarıların sahibi olan bir varlıktır.

İnsan bilimlerinde mutlak ve genel – geçer sonuçlara ulaşmak söz konusu değildir. Çünkü insan, kendisinde mutlak bir zorunluluğun ve nedenselliğin hüküm sürdüğü bilinçsiz ve cansız bir varlık değildir. İnsanın bir iradesi vardır, eylemleri ve yarattıkları şeyler, gerçekten anlamlı olan şeylerdir. Bu nedenle yapılması gereken şey onları açıklamak değil anlamaktır.

Anlama, olay ve varlıkları tarihsel tekliği içinde kavramaktır. Örneğin Selimiye Camii sıradan değil, tarihsel değeri ve anlamı olan bir yapıdır. Bunun için insan bilimlerini, anlamlı varlığı konu alan bilimler diye de tanımlayabiliriz. Bu bilimlerin ulaştığı sonuçlar, olaylara, belgelere ve bir yönteme dayanır.


Okunma Sayısı: 1049
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Etiketler:, ,

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.