İslam Aklı Kullanmayı ve Bilimi Teşvik Eder

Kur’an-ı Kerim’de insanları düşünmeye, akıllarını kullanmaya yönelten çeşitli ayetler vardır. Kutsal kitabımızdaki birçok ayette; “Düşünmez misiniz?”, “Akletmez misiniz?” gibi ifadelerle insanlar düşünüp akıllarını kullanmaya yönlendirilir. Örneğin bir ayette, “… Hâlâ aklınızı kullanmıyor musunuz?” buyrulur.

İslamiyet, akla olduğu gibi bilime ve öğrenmeye de büyük önem verir. Kur’an’ın ilk inen ayetleri, “Oku!” emriyle başlamaktadır. Ayrıca bu ayetlerde bilimin ve bilginin, öğrenmenin simgesi olan kaleme vurgu yapılmaktadır. Bunlar, dinimizin bilime verdiği önemi göstermesi açısından dikkat çekici örneklerdir. Kur’an-ı Kerim’de bilim öğrenmeyi teşvik eden, bilim adamlarını öven birçok ayet vardır, örneğin bir ayette, “… eğer bilmiyorsanız bilenlere sorun.” buyrularak insanlar bilmedikleri konuları öğrenmeye yönlendirilir. Başka bir ayette de “… Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? …’’ifadesiyle bilginin insana üstünlük kazandıran bir olgu olduğuna dikkat çekilir. Sevgili Peygamberimiz de birçok hadisinde Müslümanları bilime ve öğrenmeye yönlendirmiştir, örneğin bir hadisinde, “İlim öğrenmek, kadın ve erkek bütün Müslümanlara farzdır.” buyurmuştur.


Okunma Sayısı: 1217
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.