Kaymaklı Baklava Nasıl Yapılır – Tarifi – Yapılışı

Kaymaklı Baklavanın Hazırlanışı:

Kaymaklı baklava yapmak için, hamur yoğrulup yufkalara açılır. Tepsiye serilir ve her üç yufkada bir üzerine yağ serpilir. İç konulmayıp kesilerek fırında pişirilmelidir. Şerbeti kaynatılarak soğumak üzere bırakılır. Kaymak lüleleri ortalarından kesilip açılır ve kabuk tarafı altına gelmek üzere bir bir tabağa dizilir. İnce bir bıçak ile her baklavaya konulması istenilen büyüklükte kesilir ve bir kâse içinde soğuk şeker şurubu da hazırlanır. Tepsiden bir tane baklava alınıp bıçağın ucuyla orta yerinden üstteki yufkalar kaldırılıp bir parça kaymak, soğuk şeker şurubuna batırılarak konulur ve kaldırılan kapak yufkaların üstüne konularak tabağa dizilir ve yenir.

Her türlü iç, yufkalar fırına verilmeden önce konulduğu halde kaymağın baklava piştikten sonra konulmasının nedeni, onun fırında sıcaktan eriyerek yalnız ince kabuk tarafı kalmak suretiyle bozulup ziyan olmaması içindir. Baklava katlarını bir bir açıp içine kaymak koymak oldukça beceri’ gerektiren bir iş olduğundan, çoğunlukla kaymak parçalarını tabağa dizilen hamselerin üzerine koyarlar. Bu da aynı lezzeti verirse de, evvelki daha güzel görünür ve daha makbuldür.


Okunma Sayısı: 834
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.