Osmanlı Devletinin Bizansla Yaptığı Savaşlar

Osmanlı Bizans Savaşları: Osman Bey Dönemi’nde Bizans topraklarına yönelik olarak batı ve kuzeye doğru gerçekleştirilen akınlarla, tekfurların idaresindeki kasaba ve şehirler ele geçirilmeye çalışılmıştır.

Bu anlamda İnegöl, Yenişehir, Bilecik, Yarhisar fethedilmiş, İzmit’e yaklaşılmaya çalışılmıştır. Beyliğin merkezi 1299’da Bilecik’e taşınmış ve bağımsızlık ilan edilmiştir.

KOYUNHİSAR SAVAŞI: Osmanlı ilerleyişi karşısında harekete geçen Bizans ordusu, 1302’de yapılan “Koyunhisar Savaşı” ile mağlup edilmiştir. Bu savaş Bizans’la Osmanlılar arasındaki ilk önemli savaş olarak bilinir.

Osman Bey önemli bir merkez olan Bursa’yı ele geçirmeye çalışmış, ancak başarılı olamamıştır.

Orhan Bey Dönemi’nde Bizans’a yönelik fetih politikası sürdürülmüş, 1326 yılında Bursa Osmanlı egemenliği altına alınarak devlet merkezi haline getirilmiştir.

PALEKANON SAVAŞI: Osmanlıların İznik’i kuşatması üzerine harekete geçen Bizans ordusu ile 1329’da “Palekanon (Maltepe) Savaşı” yapılmıştır.

Bizans’ın yenilgiye uğratıldığı bu savaş ile birlikte Kocaeli Yarımadası’nın büyük bölümünü fetheden Osmanlılar Karadeniz’e ulaşmıştır.

İznik ve ardından İzmit’in fethedilmesiyle Kocaeli Yarımadası tamamen Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Karesioğulları Beyliği Ortadan Kaldırılıyor

Karesioğulları Beyliği’nin 1345’te ortadan kaldırılmasına bağlı olarak Marmara Denizi’nin güney kıyısında Çanakkale’ye kadar uzanan bölge Osmanlı egemenliğine alınmıştır.

  • Karesioğulları Osmanlı egemenliğine giren ilk Anadolu Türk beyliğidir. Ankara Savaşı‘ndan sonra yeniden bağımsız olmamıştır.
  • Karesi donanması Osmanlı donanmasının temelini oluşturmuştur.
  • Karesi devlet adamları Osmanlı devlet yönetiminde görev almışlardır.

Okunma Sayısı: 2720
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bu Makale İçin Yapılan Yorumlar
  1. Ercan zararsız

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.