Rasyonalizm (Akılcılık) Nedir – Rasyonalizm Temsilcileri

Bilginin kaynağında aklın bulunduğunu savunan yaklaşıma, felsefede rasyonalizm adı verilir. Rasyonalizmin temel savı, aklın kâinatla ilgili bazı doğruları kesin bir şekilde bilme gücüne sahip olduğudur. Akıl hadiseler ve nesneler arası ilişkiler oluşturan ve bunlardan soyutlamayla kavramlar yaratan yetidir. Aynı zamanda zihnin doğru ve yanlışı, iyi ve kötüyü ayırabilme yetisidir. Bu bilme ile birlikte doğruyu arama yetisi, doğuştan gelir.

Rasyonalist filozoflar, bilginin mükemmel örneği olarak matematiği kabul ederler. Onlara göre matematik en genel bilgileri verir. Nasıl matematikçiler bir iki aksiyoma dayanarak ve sadece akıl ve mantıklarını kullanarak matematik bilimini ortaya çıkarmışlar ve geliştirmişlerse, filozoflar da aynı yöntemlerle evrenle ilgili tüm gerçekleri bilebilirler. Buna göre rasyonalizm, bilginin akıl ve onun bir işlevi olan düşünme gücü ile oluştuğunu kabul eden, doğru bilginin ölçütünü duyular da değil, akılda bulan bir öğretidir.

Rasyonalizm’in Başlıca Temsilcileri:

Bu yaklaşım içinde yer alan filozoflar arasında Sokrates, Platon, Aristoteles, Farabi, Descartes ve Hegel gibi filozoflar sayılabilir.


Okunma Sayısı: 1870
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.