William James Kimdir – William James Felsefesi

William James ve Pragmatizm:

William James (1842-1910), aynı zamanda bir fizyolog ve psikologtur. Harvard Üniversitesinde biyoloji, fizyoloji, psikoloji ve felsefe dersleri vermiştir. Onun savunduğu görüşe göre pragmatizm bir yöntemdir.

Bir önermenin doğru olduğunun biricik göstergesinin onun pragmatik olarak işe yaraması olduğu görüşünü benimser. Ona göre kuramlar, karşılaştığımız problemleri çözmek için teklif ettiğimiz araçlardır. Onların doğru olup olmadıklarını ancak pratikte işe yarayıp yaramadıklarını görerek anlayabiliriz. Bilimde, felsefede ve teolojide hiçbir tanım ya da formül, kesin, nihai ve değişmez değildir. Bundan dolayı insanı ve dünyayı konu alan kuramların anlamları yalnızca onların problemleri çözme kapasitelerinde aranmalıdır. Sonuç olarak bir kuramın, bir düşüncenin anlamı, söz konusu kuram ya da düşüncenin işe yararlılığıyla belirlenir.

Örneğin acaba Tanrı’nın varlığını kabul etmeyen materyalist kuram mı doğrudur, yoksa O’nun varlığını kabul eden spritüalist kuram mı? James’e göre onların hangisi psikolojik olarak bizim davranışlarımız üzerinde yarar sağlıyorsa o doğrudur. Şimdi eğer bir materyalist, Tanrı’nın varlığını kabul etmemesi sonucu hayata olumlu bir biçimde bakamıyor, geleceği olumlu bir biçimde kuramıyor, toplumu olumlu bir biçimde inşa edemiyorsa, onun bu kuramı yanlıştır. Bunun tersine eğer spritüalizm, Tanrı’nın varlığına inancı sayesinde, deney dünyasını daha başarılı, daha güvenli bir şekilde inşa ediyorsa onun bu kuramı doğrudur, çünkü pratik olarak “yararlıdır.


Okunma Sayısı: 418
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.