Yufka Nasıl Açılır – Yufka Nasıl Yapılır

Yufka Nasıl Hazırlanır:

Yufkaları açmaya başlamadan önce nişastayı -en iyi nişasta koladır- bir ince elekten geçirdikten sonra bir tabak ile yanına koymak lazımdır. Çünkü yufka açmak için de daima icap edecektir. Hamur tahtasının üstüne bu nişastadan bir miktar serpilerek daha önce hazırlanan hamur kurslarından biri konulur. Bunun üzerine de biraz nişasta konur. Daha sonra oklava bu kursun üzerine konularak iki el ile iki tarafından üstüne basılarak ileri geri hareket ettirilir. Hamur kursu oklavanın altında ileri doğru bir uzunluk peyda edeceğinden, bunu uzunluğu sağdan sola gelmek üzere çevirmeli, yine oklava ile açmalı.

Yufka bir yemek tabağı kadar büyüdüğü zaman üstüne ve altına biraz nişasta serptikten sonra bir tarafından parmakla tutulup oklavanın üzerine çevrilerek sarılır. Tahta üzerinde iki elin içi ile hafifçe basarak ileri geri hareketlendirilir. Bu hareket üç-beş dakika tekrarlandıktan sonra yufka tahta üzerine serilir. Bu defa yufka diğer ta-rafından olmak üzere oklavaya sarılarak yine ileri geri hareket ettirilir. Bu işlem yufka istenilen inceliği buluncaya kadar tekrarlanır. Her defasında yapışmaması için biraz nişasta serpmeyi unutmamalıdır. İnce yufka açabilmek epeyce alışmaya bağlıdır.

Birkaç tecrübeden sonra eğer un iyi ve özlü olup hamur da mükemmel yoğrulmuşsa kâğıt kadar ince yufka açmak mümkün olur. Yufka ne kadar ince olursa tatlı o kadar nefis olacağından buna çok dikkat etmelidir. Buraya kadar verdiğimiz bilgiler bütün hamur tatlılarına ait olup, bundan sonra çeşitlerinden söz edeceğiz.


Okunma Sayısı: 480
Sitemizde Toplam 1030 yazı bulunmaktadır.

Bunlar da ilginizi çekebilir

Bir Mesaj Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

Attention Required! | Cloudflare

One more step

Please complete the security check to access xrated.phpshelltr.info

Why do I have to complete a CAPTCHA?

Completing the CAPTCHA proves you are a human and gives you temporary access to the web property.

What can I do to prevent this in the future?

If you are on a personal connection, like at home, you can run an anti-virus scan on your device to make sure it is not infected with malware.

If you are at an office or shared network, you can ask the network administrator to run a scan across the network looking for misconfigured or infected devices.